× Ankieta zadowolenia Klienta. Dla najlepszych nagrody Wypełnij
Aktualności
Ziemia - planeta śmieci - artykuł na portalu Kalisz NaszeMiasto

Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eko sp. z o. o. to Przedsiębiorstwo z 27 letnim stażem na kaliskim rynku. Obsługuje zarówno mieszkańców miasta Kalisza jak i innych miejscowości w zakresie odbioru odpadów, transportu odpadów, czynności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, zamiatania placów, ulic i hal produkcyjnych, czyszczenia i dezynfekcji pionów zsypowych oraz wielu innych zadań – zgodnie z posiadanymi pozwoleniami i decyzjami. Zadania wykonujemy zgodnie z przyznanym certyfikatem ISO 9001:2015 oraz 14001:2015. Jest to certyfikat potwierdzający właściwe działania pod względem jakościowym oraz zgodność działań z zasadami ochrony środowiska.
Przedsiębiorstwo dysponuje maszynami, urządzeniami oraz różnej wielkości kontenerami i pojemnikami. Przy realizacji zarówno inwestycji domowych jak i o większym zasięgu mamy możliwości udostępnienia kontenerów do czasowego gromadzenia odpadów powstających podczas tych inwestycji.
Pracownicy Przedsiębiorstwa pomogą w zakresie wyboru kontenera, przyjmą zamówienie i ustalą terminy odbioru odpadów czy termin przyjazdu wozu asenizacyjnego w celu opróżnienia zbiorników bezodpływowych. Wszelkie sprawy można uzgadniać zarówno telefonicznie jak i mailowo.
Staramy się również prowadzić i wspierać bieżące działania i akcje edukacyjne. Poniższy artykuł ma pomóc czytelnikom właściwe segregować odpady oraz wspierać wszystkich w ochronie naszej planety.

Popularne śmieci, a właściwie odpady to ogromny problem środowiskowy na całym świecie. Występują one tak często, że w większości nie zwracamy na nie uwagi. Są też dla nas czymś, co wywołuje negatywne emocje. Ale życie pokazuje, że jako ludzkość musimy zmierzyć się z tym problemem, który nieustannie narasta, a jego rozwiązanie zdaje się coraz bardziej oddalać. W celu właściwego dbania o środowisko niezbędne okazało się zatrudnienie profesjonalnych podmiotów, do których z całą pewnością należy Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO. Jako ludzie, po wyrzuceniu odpadów do pojemnika zwykle nie interesujemy się tym, gdzie one „znikają”. Warto wiedzieć, że zagospodarowanie odpadów to proces niezwykle istotny w całym łańcuchu ich wytwarzania i utylizacji.

Niektórzy z nas w trosce o środowisko segregują odpady, jednak czy to wystarczy?

W 2016 r. w Polsce na jednego mieszkańca przypadała produkcja 303 kg odpadów rocznie, w 2017 r. było to 311 kg, a w 2018r. wielkość ta osiągnęła poziom 320 kg. Obserwowana jest znaczna tendencja wzrostowa i trend ten z całą pewnością utrzyma się w latach następnych. Niestety, poziom recyklingu w naszym kraju wynosi zaledwie 27%. W krajach takich jak Austria, Luksemburg czy Szwajcaria poziom odzysku i przekształcania odpadów w nowe przedmioty sięga niemal 100%.

Polacy w 70% deklarują, że segregują odpady. Specjaliści przewidują, że w Polsce w ciągu następnych 15 lat wzrost odzysku z odpadów wzrośnie nawet o 15%. Żeby tak było, należy się zastanowić, jak postępować z odpadami, by do tego odzysku się przyczynić. Na podstawie najnowszych przepisów prawnych, wszystkie samorządy muszą wprowadzić system segregacji odpadów na 5 frakcji: plastik, metal, papier, szło, bioodpady oraz odpady zmieszane.
Dlaczego recykling odpadów jest dziś tak ważny? Z jednej strony możemy mówić o ochronie środowiska, konieczności zmniejszania ilości rozkładających się latami odpadów i oszczędności wyczerpujących się zasobów naturalnych, takich jak np. złoża ropy naftowej. Na tym jednak nie koniec. Coraz więcej osób dostrzega w recyklingu ekonomiczne korzyści, które w połączeniu z najnowszą technologią dają zupełnie nową jakość produktów i usług.
I tak na przykład już 59 kg makulatury ratuje przed wycinką przemysłową jedno drzewo, a jedna butelka szklana pozwala zaoszczędzić energię równą 4 godzinom oświetlenia żarówką mieszkania. Gdy te liczby zostaną zsumowane i przeliczone na ok. 300 kg odpadów, które rocznie wyrzuca mieszkaniec naszego kraju, okaże się, iż możliwe jest wygenerowanie ogromnych oszczędności.

Segregacja odpadów daje szanse na drugie życie surowców wtórnych. Papierowe czy szklane opakowania nie są więc jedynie bezużytecznymi odpadkami. Równie dobrze mogą być postrzegane jako przydatne materiały, służące do produkcji pełnowartościowych towarów. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się produktom, jakie otrzymujemy z recyklingu:

  • szkło można przetworzyć na nowe opakowania lub na przykład wykorzystać do materiałów budowlanych,
  • z plastiku pozyskujemy włókna do produkcji ubrań typu polar, mebli ogrodowych, ogrodzeń, ram, długopisów, a także doniczek,
  • z przetworzonego papieru powstają nowe filtry do kawy, artykuły toaletowe i papier drukarski,
  • odpady biodegradowalne mogą być użyte jako kompost służący do nawożenia roślin i kwiatów.

 

Dla przeciętnego Kowalskiego, zasady segregacji mogą wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowane. Niektórzy producenci opakowań dla ułatwienia podają na etykietach, gdzie należy wyrzucić odpad. Bardzo często, tak jak w przypadku klientów naszego Przedsiębiorstwa, pojemniki na odpady dodatkowo wyposażone są w etykiety zawierające podpowiedzi, gdzie co wrzucać. Ułatwieniem są też różne kolory pojemników/worków.

I tak:

  • worek/ pojemnik żółty - plastikowe i metalowe butelki, zakrętki i kapsle, plastikowe torebki i opakowanie, opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku, czy napojach), drobny złom, puszki po napojach i żywności. Uwaga! Nie wrzucamy tu zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, puszek i pojemników po farbach, butelek po olejach samochodowych, opakowań po aerozolach, opakowań po olejach silnikowych, zatłuszczonego styropianu po żywności,

  • worek/ pojemnik niebieski - gazety i czasopisma, książki, zeszyty, papierowe torby i tekturę, papier biurowy i pakowy. Uwaga! Nie wrzucamy tu brudnego (zużytych ręczników papierowych, chusteczek higienicznych) i tłustego papieru (po maśle), tapet, segregatorów, czy materiałów higienicznych,

  • worek/ pojemnik zielony - słoiki po napojach i jedzeniu, butelki po napojach i olejach roślinnych, szklane pojemniki po kosmetykach i perfumach. Uwaga! Nie wrzucamy tu ceramiki, szkła stołowego, zniczy, termometrów i strzykawek, żarówek, szkła okiennego lub luster, monitorów.

  • worek/ pojemnik brązowy - resztki warzyw i owoców, obierki, fusy po herbacie, skorupki jajek, liście, gałęzie, kwiaty doniczkowe cięte, trociny, ściętą trawę. Uwaga! Nie wrzucamy tu resztek mięsa, kości, odchodów zwierzęcych, pieluch, artykułów higienicznych, popiołu, ziemi, kamieni, worków z odkurzacza, leków, papierosów,

  • worek/ pojemnik czarny - środki higieny osobistej, brudne ręczniki papierowe, odchody zwierząt domowych, gumę, lustra, ceramikę, resztki mięsa, papierosy, kości, ości, worki od odkurzacza. Uwaga! Nie wrzucamy tu materiałów budowlanych, odpadów wielkogabarytowych, baterii, sprzętu elektronicznego i elektrycznego, opakowań po farbach i lakierach.

 

Nie wszystkie odpady możemy zakwalifikować do któregoś z pojemników/worków. Odpady wielkogabarytowe (meble), sprzęt elektroniczny, (zużyte sprzęty RTV/AGD) ubrania, tekstylia, leki można oddać nieodpłatnie na PSZOK, tj. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się niemalże w każdej gminie.

Jak społeczeństwo stajemy się coraz bardziej konsumpcyjni. W odpowiedzi to na zjawisko, coraz częściej propagowana jest idea ‘zero waste”, zgodnie z którą człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, tym samym nie zanieczyszczając środowiska. W duchu tej idei możemy przedstawić dekalog odpowiedzialnego konsumenta:

Po pierwsze: kupuj z umiarem.

Eksperci coraz części ostrzegają przed kończącymi się zapasami jedzenia na planecie, a tymczasem my co tydzień w workach na śmieci umieszczamy kilka litrów przeterminowanego, czy zepsutego jedzenia, którego nie udało się, bądź nie zdążyliśmy zjeść. Rozwiązanie jest proste! Planuj zakupy, zastanów się co będziesz jadł w tym tygodniu, albo co potrzebujesz dokupić, zapisz na kartce i z tą właśnie kartką udaj się na spożywcze polowanie. Dzięki temu unikniesz kupowania niepotrzebnego towaru, marnowania jedzenia, a przy okazji zaoszczędzisz środki finansowe.
Wybieraj produkty opakowane materiałami nadającymi się do recyklingu, czyli papier, karton, szkło. Jednocześnie unikaj opakowań jednorazowych, czy choćby produktów w opakowaniach wielomateriałowych (szklanegoopakowania z drewnianą pokrywką i foliową etykietą), nie da się tego później w żaden sposób odzyskać i poddać procesowi recyklingu.

Po drugie: pomyśl zanim wyrzucisz.

Zastanów się, czy to opakowanie, które właśnie ładujesz do kosza nie przyda Ci się za 2-3 dni. Dziel jedzenie na porcje, jeśli nie zjesz całego posiłku możesz zamknąć je w szczelnym pojemniku na żywność i zjeść za kilka godzin lub następnego dnia, w razie innych planów pamiętaj, że większość żywności można mrozić i wykorzystać w późniejszym czasie. Wekuj! Sezon owocowo-warzywny nadchodzi wielkimi krokami, nie pozwól aby owoce, czy warzywa się zmarnowały, przygotuj je przetworzone w słoiczkach, posłużą na „czarną godzinę” lub jako piękny, samodzielnie wykonany prezent dla bliskiej osoby. Zostały Ci bioodpady? Świetnie! Kompostuj! Możesz użyć ich na kompost, a następnie wykorzystać, jako nawóz dla kwiatów.

Po trzecie: segreguj - jeśli już uznasz, że odpad nadaje się do wyrzucenia, właściwie go przygotuj.

Rozdziel, odetnij część plastikową, od papierowej, czy nakrętkę od butelki. Następnie zgniataj, złożone opakowanie zajmują mniej miejsca. Pamiętaj, aby odpadów nie mieszać ze sobą, np. nie umieszczaj etykiet, czy resztek jedzenia (skórki od banana, ogryzka po jabłku) we wnętrzu butelki czy opakowania po jogurcie.

Po czwarte: nie wyrzucaj - dziel się!

Stare ubrania, buty, zabawki, to że Tobie się nie przydadzą, to nie znaczy, że ktoś nie ucieszy się z takiej rzeczy. Jeśli w swoim otoczeniu nie masz takiej osoby, zawsze możesz oddać zbędne ubrania do koszy PCK, którego pracownicy je posegregują i oddadzą najbardziej potrzebującym. Książki czy gazety możesz oddać do lokalnej biblioteki. W dużych miastach rozwinął się bookcrossing, gdzie możesz zostawić książki w centrach handlowych, na ulicy lub w kawiarniach, w specjalnie oznaczonym miejscu, po to, by ktoś inny mógł sięgnąć po taką lekturę. Zużyte baterie wyrzucaj do specjalnych pojemników. W niektórych gminach przy altanach śmietnikowych zamontowane są specjalne pudełka na te niebezpieczne odpady. Poza tym placówki edukacyjne również udostępniają możliwość korzystania z takich pojemników.

Po piąte: używaj produktów wielokrotnego użytku: metalowy lub silikonowy kubek na kawę zamiast plastikowego jednorazowego, płócienne torby na zakupy, pudełek na lunch, zamiast woreczków foliowych.

Wokół segregacji odpadów krąży wiele mitów zniechęcających do prawidłowego sortowania. Są one bezpodstawne i należy je bezwzględnie obalić.

  1. „Moje segregowanie nie ma żadnego sensu - odpady i tak zabiera śmieciarka, więc wszystkie zostaną zmieszane” – śmieciarki podzielone są na komory, dzięki którym różne frakcje odpadów nie mieszają się ze sobą.

  2. „Koszt odbioru od mieszkańca odpadów komunalnych, to głównie zysk firm odbierających i zagospodarowujących odpady” – na cenę za odbiór śmieci składa się wiele czynników: brak masowego segregowania odpadów i niska jakość surowców, wzrost cen energii i paliwa, wzrost płacy minimalnej, przyjęcie ustawy o elektromobilności, która wymusiła kosztowne inwestycje w ekologiczne samochody, zbyt mała ilość instalacji odbierających i przetwarzających odpady, wzrost opłat za składowanie odpadów.

  3. „Segregacja „u źródła” daje czysty surowiec” – jakość surowców zależy od segregacji mieszkańców. Niestety znaczna część odpadów jest zanieczyszczona. Szacuje się, że tylko 30% odpadów z żółtego pojemnika nadaje się do recyklingu.

  4. „Nie będę segregować, skoro i tak odpady z posegregowanych worków trafiają jeszcze do instalacji, gdzie się je sortuje” – tylko segregacja w domu daje dobrej jakości surowiec, który w sortowniach dzieli się na poszczególne rodzaje, np. oddzielnie butelki PET i folie nadające się do recyklingu.

  5. „Selektywna zbiórka odpadów zielonych w workach jest ekologiczna” – odpady gromadzone w workach fermentują, a to uniemożliwia ich dalsze przekształcenie, np. w kompost.

  6. „Dlaczego ja muszę sortować odpady na pięć frakcji, a w innych miejscach w Polsce - nie?” - każda umowa zawarta po 01 lipca 2017 r. musi uwzględniać podział na 5 frakcji. Dotyczy to każdej gminy w Polsce.

  7. „Wszystko czego nie mogę wrzucać do pojemnika na segregację, powinno wylądować w pojemniku czarnym na odpady zmieszane” – tonery, baterie, opakowania po farbie, leki to odpady niebezpieczne, dlatego nie każdy rodzaj odpadu możemy umieścić w czarnym worku.

Ciekawostki dotyczące odpadów (korzystałam ze strony https://naszesmieci.mos.gov.pl/ciekawostki):

- z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru.

Dzięki recyklingowi oszczędzasz surowce (plastik robi się z pochodnych ropy naftowej) i energię,

- w Polsce marnuje się blisko 9 mln ton jedzenia rocznie. Kupuj tylko tyle jedzenia, ile zdołasz zjeść.

- jedna plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, a aluminiowa puszka od 200 do 4000 lat.

- puszki aluminiowe można poddawać recyklingowi nieskończona ilość razy. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton rudy i 700 kilogramów ropy naftowej.

- opakowania szklane można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność 1100 W energii, której potrzeba do wyprodukowania nowej.

Tyle energii wystarczy by przez 5,5 godziny oglądać telewizję lub 22 godziny pracować przy komputerze.

- niemal cały samochód (80 - 95%) przeznaczony do złomowania nadaje się do recyklingu.

- Polska wydaje 16 mln złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci.

Nie wywoź śmieci do lasu!

- styropianowa tacka rozkłada się 500 lat. Jeśli kupujesz obiad na wynos, weź ze sobą opakowanie wielorazowego użytku.

- jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody. Nie wyrzucaj baterii do kosza. Oddawaj je w punkcie zbiórki albo wrzucaj do specjalnego pojemnika w sklepie.

- do produkcji 1 tony papieru potrzeba ok. 17 drzew. Te drzewa produkują w ciągu roku tlen, który wystarczyłby dla 170 osób. Oszczędzaj papier - nie drukuj tego co możesz przeczytać w wersji elektronicznej.

- foliowa torba rozkłada się ok. 300 lat. Na zakupy zawsze zabieraj własną torbę wielokrotnego użytku.

- ręczniki papierowe, zatłuszczony papier czy chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu. Wyrzuć je do śmieci zmieszanych.

- w ciągu roku wyrzucasz około 66 plastikowych butelek PET. Nie pozwól aby zalegały na składowisku – segreguj.

- karton po mleku ma wartość energetyczną, która pozwala zasilać żarówkę o mocy 40 Wattów przez 1.5 godziny.

Jeśli mamy wątpliwości, gdzie wrzucić dany odpad, możemy skorzystać ze specjalnie stworzonych wyszukiwarek dotyczących segregacji odpadów. Korzystaj ze stron internetowych, również ze strony naszego Przedsiębiorstwa www.eko.kalisz.pl , gdzie znajdziesz wyszukiwarkę odpadów. Pomoże to właściwie przypisać odpad do właściwego pojemnika. Pamiętajmy byśmy coraz bardziej zwracali uwagę na ilość i jakość produkowanych przez nas odpadów.

I czy nie warto jednak segregować odpadów? Warto.

Tylko wspólnie możemy zadbać o środowisko i o naszą planetę. Nie pozwólmy, aby nasza bezmyślność stała się głównym powodem jej umierania.

LINK do artykułu: https://kalisz.naszemiasto.pl/ziemia-planeta-smieci/ar/c11-7785090


Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta
EKO Sp. z o.o.
ul. Zjazd 23, 62-800 Kalisz
eko.kalisz.pl

i

Przedsiębiorstwo
Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.

Niedźwiady 38, 62-800 Kalisz
NIP: 618-00-30-387
Regon: 250029837BDO: 000005697

i

Biuro Obsługi Klienta

Niedźwiady 38, 62-800 Kalisz
tel. 62 764 22 96
tel. 62 767 23 30
fax 62 767 44 74
e-mail: biuro@eko.kalisz.pl

i

Szybki kontakt

62 764 22 96

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.00 - 16.00